Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde Temizlik Görevliliğinden Öğretim Görevliliğine Giden Yol!

featured

24 Ekim 2021 tarihindeki yazımızda Temizlik Görevlisinde Aranan Belgelerle Öğretim Görevlisi Alımı! başlığıyla Malatya Turgut Özal Üniversitesindeki alımı gündeme getirmiştik. Ancak herhangi bir iptal kararının yayımlanmadığını da görmedik.

Bugün denk geldiğimiz yerel bir haber sitesinde gündeme getirdiğimiz bu konuda tam da tamin ettiğimiz gibi İŞKUR üzerinden önce TYP li olarak, daha sonra Temizlik Görevli olarak yine kişiye özel ilanlarla kadroya aldıkları bir kişiye sözleşmeli personel olarak büro personeli istihdamı yoluna gitmişler, en son da bu ilanlarıyla Öğretim Görevlisi yapma yoluna gitmişler.

Helal olsun! diye bir laf vardır ama biz olsun demeyelim de KPSS ile yerleşen bir memuru, onlarca yıl hizmet etmiş şefi, müdürü bile bu kadar kariyer ve liyakat sahibi olamıyor. O yüzden dikkatimizi çeken bir haberi paylaşmadan edemedik.

Kaynak: Bu Ancak ‘Karı Kocanın Üniversitesi’nde Olur!

GEÇİCİ TEMİZLİK İŞÇİLİĞİNDEN AKADEMİSYENLİĞE JET TIRMANIŞ!. Son zamanlarda hukuk dışı uygulamaları ve usulsüz iş ve işlemleri ile gündemde olan, Rektör Aysun Bay Karabulut’un yönetimi gayri resmi olarak eşi Ercan Karabulut’la paylaşması nedeniyle ‘Karı Kocanın Üniversitesi’ diye de adlandırılan Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ndeki (MTÜ) bir yükseliş hikâyesi, tam anlamıyla “Bu ancak MTÜ’de olur” dedirtti.

Çok sayıda doktoralı, yüksek lisanslı kişi; sahip olduğu liyakat ve donanıma rağmen, siyasi ve bürokratik koruyucu ve kollayıcısı olmadığı için, yazılı sınavlarda çok yüksek puan da alsa, akademik kadrolara atanmazken, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne 2019 yılında temizlik işçisi olarak alınan kişi, önce memur yapıldı, şimdi de öğretim görevlisi yapılmak üzere.

Böyle yükseliş görülmedi
Edinilen bilgiye göre, Ezgi B., Aysun Bay Karabulut’un Rektör olarak atanmasından, eşinin de uygulamada “eş rektör” olarak idareyi eline almasından sonra, Ezgi B. personel, 2019 yılında İŞKUR’un Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında 6 aylık süreli beden işçisi (temizlik işi için) olarak 1 Aralık 2018 tarihinde işe alındı.

Daha sonra Malatya Turgut Özal Üniversitesin sürekli işçi kadrosuna 4/D statüsünde “Temizlik işçisi” olarak alındı ve 23 Ağustos 2019 tarihinde resmi girişi yapıldı.  Ezgi B. “ön lisans (iki yıllık yüksek okul) mezunu-” olarak Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin yayınlamış olduğu “4/B-Sözleşmeli Personel (Memur) Alım İlanı”ndaki 2 nolu “Büro Personeli” özelliklerini taşıyan tek kişi olarak “sözleşmeli memur” oldu ve 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren memur olarak görev yapmaya başladı.

Rektör Ailesine çok yakın olduğu için üniversite bünyesinde ‘özel- imtiyazlı personel’ konumuna geldiği ifade edilen Ezgi B., böylelikle, temizlik işçisi olarak alındığı MTÜ’de, 10 ay sonra, sözleşmeli memurluğa terfi ettirildi.

Şimdi de öğretim görevlisi yapılıyor
Ezgi B.’nin yükselişini bununla da yeterli görmeyen MTÜ Yönetimi, yine sadece Ezgi B.’nin müracaat edebileceği bir akademik kadro (öğretim görevlisi) ilanı yayınladı.

Bu ilanda istenen özel şartlar yine sadece Ezgi B.’de bulunuyordu ve 9 Kasım 2021 tarihinde yapılan ön değerlendirmeye göre, MTÜ Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü için sınava girecek tek aday ilan edildi.

Ezgi B. ile birlikte aynı kadro için müracaat eden 3 kişinin ise “Başvuru şartlarını taşımadığı” gerekçesiyle sınava girmeye hak kazanmadığı açıklandı.

Ön lisans mezunu olduğu ve daha sonra açık öğretimde lisans eğitimini tamamladığı öne sürülen Ezgi B.’nin gireceği “formalite” sınavın 19 Kasım 2021 Cuma günü olacağı ve söz konusu personelin temizlik işçisi olarak girdiği üniversitede öğretim görevlisi yapılacağı belirtildi.

malatyahaber.com

GÖRSEL: Ezgi B.’nin, akademik kadroya başvuranlar içerisinde ön değerlendirmeyi geçen tek kişi olduğuna ilişkin belge

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde Temizlik Görevliliğinden Öğretim Görevliliğine Giden Yol!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Yükseköğretim Kurumları Güncel Bilgi Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin