50/d Kapsamından 33/a Kapsamına Geçiş İlişkin Usul ve Esaslar

7437 sayılı Kanunun dördüncü maddesiyle 2547 sayılı Kanuna eklenen geçici 84 üncü maddesi ile 50/d kapsamındaki araştırma görevlilerinin 33/a kapsamına geçirilmesine yönelik düzenlemeler 9 Şubat 2023 tarihli resmi gazetede yayınlanmıştı. Söz konusu maddede yer alan “Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Yükseköğretim Kurulu yetkilidir.” hükmüne göre YÖK tarafından usul ve esaslar belirlenerek üniversitelere duyurmuştur.

T.C.

YÜKSEKÖGRETIM KURULU BASKANLIGI

Personel Dairesi Başkanlığı

 

Sayı : E-82444403-200-16283

Konu : 50/d’den 33/a’ya Geçişe İlişkin Usul ve Esaslar

03.03.2023

 

 

DAĞITIM YERLERİNE

 

Bilindiği üzere, 9/2/2023 tarihli ve 32099 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7437 sayılı Kanunun dördüncü maddesiyle 2547 sayılı Kanuna eklenen geçici 84 üncü maddesindeki “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte; 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında istihdam edilenlerden tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık eğitimi yapmakta olanlar ve bu eğitimlerini tamamlamış olanlar hariç; tezli yüksek lisans veya doktora/sanatta yeterlik eğitimine devam eden veya bu eğitimlerini tamamlamış araştırma görevlilerinin bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde talep etmeleri ve 7315 sayılı Kanunun 3 üncü maddesindeki şartları taşımaları kaydıyla, kadrolarının bulunduğu üniversite tarafından 33 üncü maddenin (a) fıkrası kapsamında atamaları yapılır.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Yükseköğretim Kurulu yetkilidir.” hükümlerinin uygulanmasına yönelik olarak aşağıdaki usul ve esasların belirlenmesine Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 01/03/2023 tarihli toplantısında karar verilmiştir.

1- 2547 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamındaki araştırma görevlileri, 9 Ağustos 2023 tarihi mesai bitimine kadar aynı Kanunun 33 üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atanmayı talep edebilecektir.

2- 2547 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında olup bu Kanunun 35 inci maddesi kapsamında geçici kadro tahsisi yapılan araştırma görevlilerinden aynı Kanunun 33 üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atanmayı talep edenlerin atamalarının yapılması için kadro iadeleri Yükseköğretim Yürütme Kurulunca gerçekleştirilecektir.

3- 2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesi kapsamında geçici kadro tahsisi yapılan araştırma görevlilerinin daha önce aynı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında geçirdikleri süreler için (1 Ocak 2018 tarihinden önceki süreler hariç) mecburi hizmet yüklenmeyecektir.

4- 2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesi kapsamında geçici kadro tahsisi yapılanlardan aynı Kanunun 33 talep ederek kadroları iade edilenlerin üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atanmayı lisansüstü eğitim yaptıkları yükseköğretim kurumuna yeniden 35 inci madde kapsamında geçici kadro tahsisi taleplerinin yükseköğretim kurumlarınca değerlendirildikten sonra karar verilmek üzere Yükseköğretim Kuruluna gönderilmesi gerekmektedir.

5- 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atanan araştırma görevlilerine aynı Kanunun 35 inci maddesi kapsamında geçici kadro tahsisi yapılması halinde 33/a statüsünde geçici kadro tahsisli bulundukları süreler için mecburi hizmet yüklenecektir.

6- 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamındaki atama işlemlerinde, yükseköğretim kurumlarınca 7315 sayılı Kanunun 3 üncü maddesi kapsamında arşiv araştırması yaptırılacaktır.

7- Azami kadroda bulunma sürelerinin (yüksek lisanstan doktoraya geçiş için 6 aylık, doktora ve eşdeğeri mezuniyet sonrası 1+1 yıllık süre dahil) sona ermesinden önce 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atanmayı talep edenlerin atamalarının, arşiv araştırması sonucuna göre yeniden değerlendirilmek üzere şerhli olarak yapılması gerekmektedir.

8- “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar” ile “Öncelikli Alanlardaki Araştırma Görevlisi Kadrolarına Atananların Lisansüstü Eğitimleri İle Diğer Hususlara İlişkin Usul ve Esaslar” kapsamında görev yapan araştırma görevlilerinden 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atanmayı talep edenler hakkında bu programlara ilişkin usul ve esaslar uygulanmayacaktır.

 

Süleyman Necati AKÇEŞME

Başkan a.

Genel Sekreter

 

Dağıtım:

Gereği:
Tüm Devlet Üniversitelerine

Bilgi:

Eğitim-Öğretim Dairesi Başkanlığına
Yükseköğretim Proje Geliştirme ve Destekleme Daire Başkanlığına

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
50/d Kapsamından 33/a Kapsamına Geçiş İlişkin Usul ve Esaslar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Yükseköğretim Kurumları Güncel Bilgi Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin