Üniversite Okuyan Memur Müfredat Gereği Staj Yaptığında Sigorta Yapılır Mı?

  • 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinde, “Bu Kanunun kısa vadeli sigorta kollarına ilişkin hükümleri bu maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı sayılanlara bu kapsamda oldukları sürece uygulanmaz.” hükmü bulunmaktadır.
  • Bu ifade, Devlet memurları uzun vadeli sigorta kollarına tabi olduklarından ve genel sağlık sigortasından da Kurumları kanalıyla yararlandıklarından, memurlar için kısa vadeli sigorta kollarına ilişkin hükümler uygulanmaz.
  • Staj gören öğrencilerin, stajları süresince sigortalılık tescillerinin maksadı da bu sürede herhangi bir olumsuzluk karşısında prim alınıp iş kazası ve meslek hastalığı karşısında sosyal güvenlik hükümlerini uygulamaktan ibarettir.
  • Devlet memuru, aynı zamanda üniversitede okuma kurallarını yerine getirmiş ve halihazırda hem devlet memuru hem öğrenci İse, bu kişi 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının ( c) bendi kapsamında zorunlu sigortalılığı bulunur ve genel sağlık sigortası ile prime esas kazançları üzerinden SGK primleri Kurumlan tarafından SGK’ya gönderilir.
  • Bu açıdan, memurun zorunlu sigortalılığı görev yaptıkları Kurumlarca devam ettirildiğinden, staj dahi görse ayrıca iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yapılması yönünde mükerrer olan ve iş kazası ve meslek hastalığı uygulanamayan bir memur için Üniversitelerin bir işlem yapmasına gerek olmadığını değerIendirmekteyiz.
  • 5510 sayılı Kanunun geneline bakıldığında da staj yapan öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığına tabi olmaları belirtilmekle beraber, staj yapan öğrencinin aynı zamanda memur olduğunda bu yönde bir sigortalılığının yapılması yönünde bir zorunluluk olmadığı da belli olmaktadır.
Kaynak: HÜSKSDB , erişim: 05.09.2023

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Üniversite Okuyan Memur Müfredat Gereği Staj Yaptığında Sigorta Yapılır Mı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Yükseköğretim Kurumları Güncel Bilgi Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin