2021 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri Başvuruları Başladı

featured

2021 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından; Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri olmak üzere dört kategoride ödül verilecektir.

Bilim Ödülü: Ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş hayattaki bilim insanlarına verilir.

Özel Ödül: Bilim Ödülü eş değeri olarak yurt dışında yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, hayattaki bilim insanlarına verilir.

Hizmet Ödülü: Ülkemizde bilim ve teknolojinin gelişmesine üstün hizmetlerde bulunmuş kişilere verilir. Hizmet Ödülü için hayatta olmayan bilim insanları da aday gösterilebilir.

Teşvik Ödülü: Yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş, Türkiye’de yerleşik hayattaki bilim insanlarına verilir.

1980 yılı ve öncesi doğumlu adaylar, TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne başvuru yapamaz.

Kadın başvuru sahiplerinin her doğumu için 40 yaş sınırına bir yıl ilave edilir.

TÜBA GEBİP Ödül süresini 2020 yılı içinde başarıyla tamamlayan bilim insanları, 40 yaşını doldurmuş olsalar bile 2021 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne başvurabilirler.

Başvuru ve Değerlendirme Süreci

Teşvik Ödülü’ne hayatta olan adaylar kişisel olarak başvurabilir veya aday gösterilebilirler. Bilim, Özel ve Hizmet Ödüllerine kişisel başvuru yapılamaz, aday gösterilmek gerekmektedir.

Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödüllerine;

  • Geçmişte TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet Ödülü veya TÜBİTAK-TWAS Bilim Ödülü almış olanlar,
  • Türkiye Bilimler Akademisi Konseyi,
  • Üniversitelerin Senatoları,
  • Bilimsel ve teknolojik alanlarda faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarının en üst karar alma organları,
  • Yükseköğretim Kurulu (YÖK)
  • TÜBİTAK Ar-Ge ve Ar-Ge Kolaylık Birimleri Yönetim Kurulları ve TÜBİTAK Araştırma Grupları Yürütme Komiteleri (kendi faaliyet alanlarında) aday gösterebilirler.

“Kabul Taahhüt ve Beyan Formu” aday gösteren kurum ya da kuruluşun en üst yetkili yöneticisi tarafından imzalanmalıdır.

Aynı dönemde TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülü kategorilerinden yalnızca birine başvurulabilir.

TÜBA GEBİP Ödülü almaya hak kazanan ve ödül süresini (üç yıl) başarıyla tamamlayan bilim insanları TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödüllerine başvurabilir.[1]

2019 ve 2020 yıllarında GEBİP Ödülünü almaya hak kazananlar, 2021 yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödüllerine başvuru yapamaz.

TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödüllerinden her bir ödül türüne en çok 3 kez başvuru yapılabilir. (2010 yılından önceki başvurular bu sayıya dâhil değildir.)

Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri için; Adayların ödülü hak etme gerekçelerinin en fazla 750 kelimeyle açıklanması ve bu açıklamanın hazırlanmasında birinci derecede katkı sağlanan yayınlarla desteklenmesi beklenmektedir.

Bu yayınların değerlendirmeye alınması için ön koşullar aday formunda belirtilmektedir.

Hazırlanmasında birinci derecede katkı sağlanan 5 yayının birer örneği eklenmelidir. Adayın bu 5 yayınla yaptığı katkılar ile bu yayınlardaki katkı payı en fazla 250 kelimeyle açıklanmalıdır. Eğer adayın birden fazla konuda katkısı varsa, asıl önemli katkısı dışındakiler konulara göre ayrılmalıdır. En fazla 15 adet seçilmiş makale/kitap/kitap bölümünün birer örneği ile konulara göre ayrılan katkılar hakkında 500 kelimeyi geçmeyen bir açıklama yazısı eklenmelidir.

Bir adayın başvurusundaki asıl önemli katkıda birinci derecede esas olan yayınlar, başka bir adayın aynı türde ödüle başvurusunda kullanılamaz. TÜBİTAK, birinci derecede katkı sağlandığı beyan edilen yayınlar için bu beyanı araştırma hakkına sahiptir. İlgili yayında birinci derecede katkı sağlandığı beyan edilmesine karşın, bu yayınlardan herhangi birinde adayın birinci derecede katkısı olmamasının tespit edilmesi durumunda başvuru değerlendirmeye alınmaz.

Hizmet Ödülü için; Başvurular, adayların ödülü hak etme gerekçeleri ve varsa bu gerekçeyi destekleyen ilgili dokümanı içermelidir. Gerekçede adayın bilim insanı yetiştirmek, mensup olduğu bilim dalının kurumsallaşması için çalışmalar yapmak, bilimsel kurum ve kuruluşlar kurmak veya kurulmasına önemli ölçüde katkıda bulunmak bakımlarından ülkemizdeki bilim ve teknolojinin gelişmesine ne şekilde üstün hizmette bulunduğu, en fazla 750 kelimeyle açıklanmalıdır.

Bilim, Özel ve Hizmet Ödülleri; Temel Bilimler, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri ile Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında verilir. Bilim Ödülü sayısı sekizi, Özel Ödül sayısı dördü ve Hizmet Ödülü sayısı dördü geçemez. Teşvik Ödülü; Temel Bilimler, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler ve Kutup Çalışmaları alanlarında verilir. Teşvik Ödülü sayısı yirmiyi geçemez.

Ödüller; her yıl için TÜBİTAK Yönetim Kurulunca saptanan para ödülü ile ödülün türüne göre plaket ve beratı içerir. Bilim Ödülü alanlara ayrıca, her yıl Yönetim Kurulunca belirlenen miktarda, yurt içinde yürüteceği araştırmalarda kullanılmak üzere araştırma desteği verilir.

TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödüllerini kazananlar, aynı yıl içinde açıklanır ve ödüller düzenlenecek bir törenle sahiplerine verilir.

Ödül değerlendirme sürecinde yapılan tüm değerlendirme ve oluşturulan görüşler ile değerlendirmelerine başvurulan hakem/danışman isimleri ve bunlar tarafından verilen görüşler gizli olup; sayılanlar 4982 sayılı Kanunun 26’ncı maddesinin birinci fıkrası gereğince bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır.

Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödüllerine başvurular www.oduller.tubitak.gov.tr internet adresinden erişilecek TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri Başvuru Sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Bunun için sistemde işlem yapacak kişi ve aday gösteren kurum/kuruluşun en üst yetkilisinin ARBİS’te güncel kaydının olması, yoksa “Yeni Kullanıcı Kaydı” gerçekleştirmesi gerekmektedir. Başvuru Sisteminin “Ek Dosyalar” sekmesi üzerinden ulaşılabilecek aday formu doldurulduktan sonra PDF formatına çevrilerek bu formla birlikte formda talep edilen belgelerin sisteme eksiksiz yüklenmesi gerekmektedir.

Başvurular 30 Nisan 2021 Cuma günü saat 18.30’a kadar kabul edilecektir.

İletişim Bilgileri:

TÜBİTAK Yönetim Kurulu Sekretarya Birimi

Tunus Caddesi, No:80
06100, Kavaklıdere-Ankara

Cenk TAKTAK

Tel: 0 312 298 11 33

Fahriye ÖZMERAL

Tel: 0 312 298 11 36

e-posta: yonetimkuruluofisi@tubitak.gov.tr

 

[1] TÜBA GEBİP Ödülü almaya hak kazanan ve TÜBİTAK Ödüllerinin verileceği yıl itibarıyla ödül süresini (üç yıl) başarıyla tamamlayan (2018 yılı ve öncesi GEBİP Ödülü almaya hak kazanan) bilim insanları, TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri Ödüllerine başvurabilir/aday gösterilebilir.

 

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/tubitak-bilim-ozel-hizmet-tesvik-odulleri-duyurusu

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2021 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri Başvuruları Başladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Yükseköğretim Kurumları Güncel Bilgi Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin