Uzman Jandarma Çavuşluktan Memurluğa Geçenlerin Yararlanabileceği Ek Gösterge

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı

 

Sayı: 22042546/23647273/…….                                                     10-07-2023

 

….. ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNE

(Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı)

 

İlgi: Kurumumuz kayıtlarına 12/04/2023 tarihinde geçen …. sayılı yazınız.

 

Kurumunuzda Şef olarak görev yapan …… hakkındaki ilgi yazınız ile emekli keseneğine esas aylığında 1 inci derecede görev yapan Uzman Jandarma Çavuşlara tahsis edilen 3600 ek göstergeden faydalanıp faydalanamayacağı hakkında görüş istenilmektedir.

5434 sayılı Kanunun 5335 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin (h) fıkrası ile değişik Ek 67 nci maddesi ile “daha önce atanmış ya da seçilmiş oldukları kadro veya almış oldukları dereceler için belirlenmiş olan ek göstergelerden daha düşük ek gösterge ödenmesi gereken veya ek göstergesi olmayan bir kadro, görev veya dereceye atanan veya seçilenler daha önceden yararlanmış oldukları ek gösterge rakamı ile halen bulundukları kadro, görev veya dereceye ilişkin ek gösterge rakamı arasındaki farktan kaynaklanan kesenek ve karşılık tutarının tamamının ilgililerin aylıklarından kesilmesi suretiyle emeklilik açısından yüksek olan ek göstergeden yararlanmaya devam ederler.” hükmü getirilmiştir.

Buna göre, ilgilinin emeklilik sicil dosyasının incelenmesinde, Jandarma Genel Komutanlığında Uzman Jandarma V. Kademeli Çavuş olarak 4 üncü derecede görev yapmakta iken, …… tarihinde görevinden ayrıldığı, …. tarihinde …. Başkanlığında Memur olarak göreve başladığı, …. tarihinden itibaren de Üniversitenizde Şef olarak görev yaptığı anlaşılmış olup, emekli keseneği ve kurum karşılıklarının 15/02/2016 tarihinden kazanılmış hak aylığının 2 nci dereceye ulaştığı tarihe kadar 4 üncü derecedeki Uzman Jandarma Çavuşlara tahsis edilen 1334 ek göstergeden gönderilmesi gerekmektedir. İlgili Uzman Jandarma Çavuş olarak görev yaptığı sürede 1 inci dereceye ulaşmadığından, 1 inci dereceden aylık alan Uzman Jandarma Çavuşlara tahsis edilen 3600 ek göstergeden yararlandırılması mümkün değildir.

Bilgi edinilmesini arz ederim.

 

Asuman ÇERİ

Şube Müdürü

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzman Jandarma Çavuşluktan Memurluğa Geçenlerin Yararlanabileceği Ek Gösterge

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Yükseköğretim Kurumları Güncel Bilgi Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin