Öğretim Elemanı Başvurularında Sadece Şahsen Başvuru Dayatılabilir Mi? Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

featured

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin ilan edilen öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi kadrolarına şahsen başvuru ısrarı adayların kendi kendisiyle yarışmasına neden oldu! Üniversite tarafından 31 Aralık 2021 tarihinde farklı alanlarda öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi ilan edilmiştir. Nedense Üniversite bu ilanında önceden tercih etmediği bir yöntem olarak öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi alımlarında ŞAHSEN başvuru yapılmasını ilanda istemiştir.

İlgili üniversite yıl sonunda birçok üniversitenin aynı zamanda kadro ilanı yaptığını gerekçe göstermek suretiyle ŞAHSEN başvuru istediğini ifade edecek olsa bile aslında bu konuda mevzuat Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı alımlarında şahsen veya postayı birbirinin yerine geçebilecek bir anlamda ve bu tercihi adayın kullanabileceği şekilde tanımlamıştır. Şöyle ki; Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 8’inci maddesinin 2’nci fıkrasında Adayların başvuruları, ilanda belirtilen adrese şahsen veya posta yoluyla ya da ilanda belirtilmiş olması halinde internet yoluyla yapılır. Postadaki gecikmeler nedeniyle ilanda belirtilen süre içinde yapılamayan başvurular dikkate alınmaz.” hükmüne yer verilmiştir. Bu hükümde sadece idareye internet yoluyla yapılması durumunda ilanda belirtilebileceğinde yetki tanımlarken şahsen veya posta seçiminde idareye bir engelleme hakkı tanımamış ki cümlenin devamında posta tercih edecek adayların evraklarının süresi içinde ulaşmaması durumunda bir haklarının olamayacağı da yönetmelikte yerini almıştır. Türk Dil Kurumunun Türkçe Sözlük https://sozluk.gov.tr/ sayfasından “veya” anlamı incelendiğinde “Ayrı olmakla birlikte aynı değerde tutulan iki şeyi anlatan kelimelerden ikincisinin önüne getirilen söz, yahut:” olarak tanımlanmış olup yönetmelikteki “veya” bağlacının Üniversite tarafından yönetmeliğe aykırı kullanılarak belli kişilere özel alacakları kadroları yıl sonunda ilan kalabalıkları içinde araya kaynatarak oldu bittiye getirmeye çalışıldığı ön değerlendirme sonuçlarından da açıkça görülmektedir.

Üniversitenin son bir yılda çıktığı araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi ilanlarını incelediğimizde hepsinde “şahsen veya posta” ifadesine yer verdikleri de belli iken yönetmelikte ne değişti de biz kaçıyoruz? Yoksa birileri mi bir şey kaçırmaya çalışıyor!?

 

Cumhurbaşkanlığı ve YÖK tarafından son 2-3 yıldır dijitalleşme ön plana çıkarılırken, kendi kurumlarının Bilgi İşlemi tarafından kodlanmış gözüken bir https://onlinebasvuru.ksu.edu.tr/ online başvuru sistemleri de varken ve bunu çok hızlı bir şekilde akademik personel alımlarında da uyarlayabilecekken mevcut durum şunu gösteriyor: “Zaten düşünülen adaylar o kişilerdi; biz başvuruları sınırlandırmayı ancak ŞAHSEN başvuru isteyerek yapabildik.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Öğretim Elemanı Başvurularında Sadece Şahsen Başvuru Dayatılabilir Mi? Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Türkiye Yükseköğretim Kurumları Güncel Bilgi Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin